Хитрощі в системах контролю доступу

Сьогодні ми продовжимо тему контролю доступу, розберемо що таке реле, як їм користуватися, а також розглянемо деякі типи контролерів і замків, дамо також кілька порад по установці замків. В цілому ця стаття про контроль доступу (КД).

Про автора

Володимир Флоров

Головний інженер ТОВ Кібстор. Наш технічний гуру і просто товариська людина.

Що таке реле і як воно працює? Реле - це комутаційний пристрій, що з'єднує або роз'єднує ланцюг електричної або електронної схеми. При подачі живлення на вхід реле, реле замикає або розмикає ланцюг. У нашому випадку реле використовується в контролерах для контролю доступу, в викличних панелях деяких виробників. Ми будемо розглядати як приклад вироби ACS-102 і U1HS.

Хитрощі в системах контролю доступу - 2

Застосування контролерів велике, але одне з основних це саме застосування в системах контролю доступу. За допомогою даних контролерів можна зібрати нескладну схему для керування замком (можна використовувати електромеханічний, електромагнітний, електро-засувку або електро -рігельний замок). Наприклад, ось як буде виглядати схема з електро-ригельним замком і контролером ACS-102 в розрив живлення і через керуючий вихід (також схему в розрив живлення можна використовувати з електромагнітним замком):

Хитрощі в системах контролю доступу - 3

Ось ще одна схема для електромеханічних замків і для електро-засувок:

Хитрощі в системах контролю доступу - 4

На контролер можна підключити другий замок (на RELAY2) за тим же принципом. RELAY1 і RELAY2 - програмовані виходи. У нашому випадку нас цікавить три режими контролера: режим комутації, режим утримання і імпульсний режим. Режим комутації - під час натискання на кнопку каналу реле активується, наступне натискання буде відключати реле (вмикання / вимикання). Режим утримання - реле активується тільки при затиснутій кнопці каналу на брелоку. Імпульсний режим - при натисканні кнопки каналу пристрій виробляє короткий імпульс (тривалість імпульсу 1 секунда).

Контролер U1HS майже не відрізняється від розглянутого раніше, тільки у нього два режими: моностабільний (імпульсний) і бістабільний (режим комутації вмикання / вимикання). Моностабільний режим налаштовується від 0,25 сек до 4 годин. Принцип підключення практично не відрізняється, використовуються клеми + - 12В і контакти реле NC, NO і загальний (в ACS-102 загальною є C, тут він не підписаний просто знаходиться між NC і NO).

Великою помилкою є неправильне встановлення замка. Наприклад, вам потрібно відповідну частину для електромагнітного замка встановити так, щоб вона була рухлива, це необхідно для того, щоб сам магніт щільно прилягав до відповідної частини. Якщо замок не прилягає щільно до відповідної частини, то його можна відкрити, смикнувши двері, не докладаючи великих зусиль. Також помилки можуть бути і при установці електро-ригельного замку, при неправильній установці відповідної частини замку сам ригель може не закриватися, або довільно відкриватися, або «клацати». Все пов'язано з датчиком, який встановлений в замку і який спрацьовує від відповідної частини, точніше від магніту в відповідної частини. Проблеми можуть бути при монтажі електромеханічних замків і електро-засувок. Важливо встановити правильно як і замок так і засувку, оскільки, у випадку з замком, замок може некоректно відкриватися, або потрібно буде сильно грюкати дверима для того, щоб він закрився. Майже також і з клямкою, двері можуть банально не закриватися.